דף הבית >> תחומי פעילות >> פיתוח קהילה

  

פיתוח קהילה

 התהליך:

התובנה כי צמיחה היא צורך אמיתי של מרבית הישובים הכפריים היום, ביחד עם תהליכי השינוי שעברו ועוברים מרבית הישובים, מהווה קרקע נוחה לצמיחה מחודשת. הצמיחה וקליטת חברים ותושבים מזמנת את הצורך בפיתוח הקהילה.

יצירת קהילה מגובשת, פעילה, צומחת, שמחה וגאה תוך שיתוף מקסימלי של אנשי הקהילה, יצירת הרגשת שייכות למקום ובין האנשים תוך חיזוק הדיאלוג בין החדש לישן, בין המתחדש למסורת, חיזוק דפוסי ההתנדבות, עשייה שלנו למען עצמנו ולמען הסביבה – כל אלו הם חלק מחזון פיתוח הקהילה.  

תפקיד הפרויקטור:

הובלת התהליך החברתי, כולל קביעת תוכנית עבודה, הגדרת הכלים החברתיים להתקדמות, הרחבה והעמקת הידע של הצוות וחברי הקיבוץ, השתתפות באסיפות ובפגישות עם צוותים ועם קבוצות חברים/תושבים (ותיקים וחדשים).

פירוט:

  • בשלב ראשון הגדרת התמונה המוניציפאלית/חברתית/קהילתית כפי שהיא ומה נדרש לשם התנהלות ישובית עתידית.
  • הקמת צוות היגוי שמוביל ניסוח של חזון, מטרות וכלים לפיתוח הקהילה. בניית הסכמות בשיתוף ציבור.
  • בניית מערך הסברה שיעסוק בהבהרת הקליטה לישוב ומשמעויותיה גם מהפאן החברתי.
  • עשייה מקדימה להגעת החברים/התושבים החדשים בפעילויות משותפות באחריות משותפת.
  • יצירת מערך טיפול נאות בשילוב האנשוי והחברתי של קהל יעד חדש וותיק: הכרות, קישור, אירועים, מועדון וכו'. קביעת תוכניות עבודה.
  • ליווי הנהלת הקיבוץ בהכנת המערכות לתפקוד בתנאים החדשים של הישוב הגדל - חינוך, מרפאה, נוי, ביטחון, וכו'.

מכשולים/הזדמנויות:

·    יישום וביצוע של תהליכי פיתוח הקהילה בזמן, כך שתהליך הצמיחה יביא לשותפות קהילתית אמיתית בין חברי הישוב ולא ייצרב בתודעה כעסקת נדל"ן בלבד.

·      איתור המשפחות המתאימות לדרישות ולמרקם של הישוב.

 יתרונות מצפן:

·    בהתאם לחזונה פועלת מצפן באופן כזה שחברי הישוב הינם הכח המניע של התהליך. במסגרת התהליך מתגבשת קבוצה אשר תמשיך לעסוק בפיתוח הקהילה גם לאחר שהפרויקטור יסיים את תפקידו.

·  פרוייקטורים מיומנים, מכירים את התהליכים ובעלי יכולת לבנות ולנהל תהליכים מורכבים אלו. הידע וניסיון אשר נצבר בידי הפרוייקטורים בנושאים הללו הינו הרחב והמגוון ביותר אשר קיים בשוק.

 

 

 

לייבסיטי - בניית אתרים